Hysterical Pricing Fail Pictures

Silly savings on ice cream fail
Silly savings on ice cream fail



Shaving cream pricing fail
Shaving cream pricing fail


Deodorant pricing fail
Deodorant pricing fail


Automatic price reduction save 1 cent fail
Automatic price reduction save 1 cent fail


Save $1.00 compared to stadium price fail
Save 1 dollar compared to stadium price fail


Was 2.49, now only 2.49 pricing fail
Was 249 now only 249 pricing fail
** Note: Some posts on Math-Fail are user-submitted and NOT verified by the admin of the site before publication. If you find this post to be distasteful, non-math related, ?or something worse?, then definitely leave a comment letting me know. Thanks very much! Mike **

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

3 Comments.

  1. The garlic bread isn’t a fail – “ea” stands for each. If you buy two, you would save 1 cent each.

    Thumb up 0 Thumb down 0

  2. I know you’ll never see this, but the garlic bread IS actually a fail. They’re regularly $2.49 each. If you buy two at the regular price, that’s $4.98. So you’re actually LOSING one cent each if you pay $5 for the both of them.

    Thumb up 0 Thumb down 0

  3. David Schwartz

    Michelle: If you buy two at the regular price, you’ll save one cent each. That makes the claim that the listed combination price will save you money a fail.

    Thumb up 0 Thumb down 0